The Old Illyrians
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net


The Old Illyrians
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

The Old Illyrians
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

The Old Illyriansidentifikimi

aLbanian Forum and Portal


descriptionRRETH 1 MILIARD TELEFONA NË ANDROID TË RREZIKUAR EmptyRRETH 1 MILIARD TELEFONA NË ANDROID TË RREZIKUAR

more_horiz

RRETH 1 MILIARD TELEFONA NË ANDROID TË RREZIKUAR

RRETH 1 MILIARD TELEFONA NË ANDROID TË RREZIKUAR 20150114090653701620
Dobësia e përfolur e sigurisë prek rreth 939 milionë telefona mobilë që bazohen në versionet paraprake të sistemit operativ të Google, përkatësisht versionet më të vjetra se Android 4.4 KitKat.
Ndaj një “krimbi” të ri të zbuluar në sistemin operativ Android mendohet se janë ekspozuar pothuajse një miliard telefona mobil që bazohen në platformën mobile të Google për shkak të një dobësi të sigurisë.
Dobësia e përfolur e sigurisë prek rreth 939 milionë telefona mobilë që bazohen në versionet paraprake të sistemit operativ të Google, përkatësisht versionet më të vjetra se Android 4.4 KitKat.

Sipas BGR, e cila e ka cituar ekspertin e sigurisë Tod Beardslet të Rapid7, thuhet se problem qëndron në Android WebView. Ky është një softuer i vogël që ua mundëson aplikacioneve të shfaqin uebfaqet pa nevojën e hapur një aplikacion tjetër.
Google e ka zëvendësuar këtë softuer me KitKat, mirëpo të tjerët që përdorin versionet më të vjetra të Android sikurse Jelly Bean apo edhe versionet më të vjetra, ky problem duket se është evident.
Për shkak të fragmentimit të Android, shumica e prodhuesve përdorin versionet më të vjetra të Android në telefonat e tyre, përkatësisht rreth 60% e pajisjeve mobile në këtë platformë përdorin Jelly Bean ose edhe versionet më të vjetra.
privacy_tip Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi