The Old Illyrians
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net


The Old Illyrians
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

The Old Illyrians
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

The Old Illyriansidentifikimi

aLbanian Forum and Portal


descriptionGjithecka rreth Abortit! EmptyGjithecka rreth Abortit!

more_horiz
A do kem probleme në të ardhmen nëse dua të kem fëmijë pas abortit?

Nëse nu keni probleme gjatë abortit, sipas të gjitha gjasave nuk do të keni probleme në të ardhmen

dhe mund të keni fëmijë. Sidoqoftë, shanset janë më të mëdha që ju të këni dështim apo lindje të

parakohëshme në krahasim me femrat që nuk kanë pasur abort. Fertiliteti juaj mund të dëmtohet

posaçërisht nëse gjatë abortit keni fituar semundje inflamatore të pelvikut, apo lëndime të mitrës.


A ka rreziqe dhe probleme gjate procedures se abortit? Po pas tij?

Problemet nuk janë aq të shpeshta por mund të ndodhë që të këni gjakderdhje të mëdha, dëmtim
të qafës së mitrës, dëmtim të mitrës.
Më shumë ka gjasa të paraqiten probleme pas 2 javësh pas abortit se sa gjatë procedurës. Një
nga 10 gra merr ndonjë infeksion gjatë procedurës së abortit. Marrja e antibiotikëve gjatë kohës së
abortit zvogëlon mundësinë për infeksion. Nëse nuk trajtoheni me kohë atëherë ekziston rreziku i
paraqitjes së infeksioneve, posaçërisht sëmundjeve inflamatore të pelvikut.
Një në 100 gra nuk pastrohen tërësisht, kështu, mitra e tyre ka ende përmbjatje dhe ajo sipas të
gjitha gjasave do të duhet të trajtohet përsëri.





Sa eshte aborti i sigurte??

Për shumë femra aborti është më i sigurt se sa vetë shtatzënësia dhe lindja. Sidoqoftë, të gjitha

procedurat kirurgjike dhe mjekësore kanë rreziqet e veta. Por sa më herët në shtatzënësi, aq më i

sigurt është.



Cfare rreziku ka nese deshton aborti?

Ekziston një rrezik i vogël në të gjitha metodat e abortit se shatzënësia mund të mos ndërpritet.

Para javës së 7 të aborti me barna është më i suksesshëm se sa ai kirurgjik. Në përgjithsi, një në

njëmijë femra që kryejnë abort kirurgjik mund të vazhdojë të jenë shtatzënë, pra aborti nuk është i

suksesshëm.


Si do te ndihem pas abortit?

Mënyra se si do reagosh varet nga rrethanat në të cilat e keni kryer abortin, një nga arsyet është

edhe se si ndiheni rreth vendimit tuaj për abortim. Ju mund të ndiheni e çliruar, apo e pikëlluar, apo

një përzierje nga të dyja. Disa studime sygjerojnë se gratë të cilat kanë pasur ndonjë abort kanë

gjasa më të mëdha që të sëmuren nga ndonjë sëmundje psikiatrike se sa ato që kanë lindur.

Megjithatë nuk ka ndonjë dëshmi e cila e vërteton këtë.

descriptionGjithecka rreth Abortit! EmptyRe: Gjithecka rreth Abortit!

more_horiz
Cka eshte aborti?

Aborti është një mënyrë për të përfunduar shtatëzanësitë, mund të bëhet përmes barërave apo

procedurave kirurgjike.

Çka duhet të dini?

Sa më herët që do ta bëni abortin gjatë shtatzënësisë aq më i sigurt është. Juve do të duhej të ju

ofronin disa zgjidhje për metodat e ndrsyhme varësisht në cilin muaj të shtatzënësisë jeni. Ju do

duhet të filloni me kontraceptiv menjëherë pas abortit.
privacy_tip Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
power_settings_newLogin to reply